Ieteikumi vecākiem un izglītības iestādēm bērnu saaukstēšanas simptomu gadījumā
Līdz ar mācību gada sākumu un rudens tuvošanos, aktivizējas vīrusi un palielinās akūtu augšējo elpceļu infekciju slimību izplatības riski izglītības iestādēs. Veselības ministrija, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un ārsti ir aktualizējuši ieteikumus un rīcības algoritmu vecākiem, kā arī izglītības iestādēm bērnu saaukstēšanās simptomu gadījumā.
Visbiežāk akūta saaukstēšanās norit ar iesnām, klepu, sāpēm kaklā un temperatūru, kas ilgst pāris dienas. Tāpēc ir svarīgi saprast un zināt, kā rīkoties – kuros gadījumos bērnam nepieciešama ārsta vizīte, bet kuros atpūta mājās līdz saaukstēšanas simptomi pāriet. Ārstu izstrādātā pieeja palīdz veidot izpratni un vienotu rīcības modeli (sk. pievienoto algoritmu).
Papildus Veselības ministrija un Latvijas Ārstu biedrība aicina izglītības iestādes precizēt iekšējās kārtības noteikumos un paredzēt, ka ārsta zīme, bērnam atgriežoties izglītības iestādē pēc slimošanas (ar jebkuru no saslimšanām), ir nepieciešama tikai gadījumos, ja ārsts sniedz īpašas rekomendācijas – piemēram, atbrīvojumu no sporta vai citām režīma izmaiņām, par kurām izglītības iestāde ir noteikti jāinformē. Līdzšinējā prakse rāda, ka īpaši rudenī būtiski pieaug ģimenes ārstu noslodze, sagatavojot šādas izziņas izglītības iestādēm.
Tādējādi ārstam jābūt tam, kurš izlemj, vai izziņa bērnam atgriežoties skolā ir nepieciešama. Ja nav nepieciešamas īpašas norādes skolai vai bērnudārzam, bērns atgriežas izglītības iestādē bez ārsta zīmes. Tas ir svarīgi, jo nesamērīgs vai nepamatots ārsta zīmju pieprasījums bērna prombūtnes attaisnošanai rada lieku slogu ārstiem un veselības nozarei, kā arī bērnu vecākiem.