Mārtiņdiena klāt!

 Kas tur dīc, kas tur rīb

Ap to mūsu istabiņu?

Mārtiņš gaili dancī veda,

Ap istabu tekādams!

/Tautasdziesma/

 

Mārtiņdiena ir seni latviešu ziemas sagaidīšanas svētki, un arī Daugavpils Stropu pamatskolas – attīstības centra pirmsskolas programmās tā ir ikgadēja tradīcija.

Latvieši Mārtiņa dienu uzskata par rudens beigu un ziemas sākumu. Tradīcijas vēsta, ka līdz šai dienai jāpabeidz visi rudens darbi, jānokuļ labība, jāapar zeme. Zeme dodas atpūtā, bet bērni no grupas ”Mārīte”  turpina dziedāt un rotaļāties. Tas ir laiks, lai rastu iespēju pabūt kopā ar ģimeni, apmeklētu Mārtiņdienai veltītus pasākumus, kuros kopīgi piedalīties senlatviešu tradīcijas. Tādejādi izprotot latviešu kultūru, stiprinot savas saknes.

Pirms svētku svinēšanas grupā noritēja sagatavošanās darbi. Bērni līmēja un zīmēja „Mārtiņgaiļus”, noskaidroja ticējumu nozīmi un tradīcijas. Lai saprastu, ka svētkos ir jagatavojas viesu uzņemšanai, bērni kopā ar grupas skolotājām rotāja grupu, tad aktu zāli. Bērni gatavoja priekšnesumus un uzdevumus vecākiem, lai viņu viesošanās būtu jautra un aizraujoša. Bērni sagatavoja arī nelielus parsteigumus saviem viesiem.

Mārtiņdiena nav iedomāja bez Mārtiņbērniem, kas ir maskās tērpti cilvēki, tāpēc bērni izvēlējās sev maskas noskaidroja to nozīmi mitoloģijā. Kad atnāca ciemiņi, bērni, tērpušies dažādās maskās izveidoja vecākiem īstu svētku atmosfēru. Bērni veda vecākus rotaļās, dziedāja dziesmas un stāstīja par senlatviešu tradīcijām, kuras dažās mājās godā vēl šobaltdien.

Svētkus nobeigumā bērni uzdāvinā vecākiem Mārtiņa zīmi – gaismas un uguns simbolu.

 

Sagatavoja V.Rosmanoviča, pirmsskolas mūzikas skolotāja