Pats laimei durvis ver!
“Pats laimei durvis ver!”
2015. gada 14. decembrī Daugavpils logopēdiskās internātpamatskolas – attīstības centrā notika kārtējā „Vecāku kluba” sanāksme.
Sanāksmes tēma bija: “Pats laimei durvis ver!”.
—–
Skolas metodiķe I. Valentanaviča uzsāka runu ar Raiņa vārdiem “…Pats esi kungs, pats laimei durvis ver!”. Vecākiem tika atgādināts par skolas darba prioritātēm. Metodiķe runāja par skolas iesaistīšanu pilsētas skolu projektā “Atbalsts pozitīvai uzvedībai”. Pārrunas gaitā skolēnu vecākiem tika sniegts ieskats pozitīvās attieksmes veidošana starp bērniem, starp bērniem un skolotājiem. Tika atzīmēts savstarpēju attieksmju veidošanu nozīmīgums ģimenēs. Minēti piemēri par labestību un seku pareizo un savlaicīgo piemērošanu.
Skolas sociālais pedagogs N. Hvostova piedāvāja vecākiem paklausīties zinātnisko rakstu par attieksmju veidošanu ģimenē “Harmonija ģimenē”. Pedagoģe pastāstīja par septiņiem noslēpumiem harmoniskās ģimenes veidošanā.
Tika minēts par reakciju uz negatīviem momentiem, kuri ir katrā ģimenē, bet ne katrs ģimenes loceklis ir gatavs tos pieņemt kā normālu dzīves situāciju, ar kuru var dzīvot.
Vajag rast iespēju izrunāt to kas patīk, kas nepatīk, iemācīties savlaicīgi to darīt, neklusēt. Kad ģimenē tas ir skaidrots, tad ir vairāk sapratnes par katra ģimenes locekļa vajadzībām un interesēm. Katrs var sajust ieinteresētību sevī.
Tiks dota iespēja pabūt pašam ar sevi, ko vajag darīt katram cilvēkam neatkarīgi no dzīves veida. Uz šiem piedāvājumiem var skatīties nevis kā uz noslēpumiem, bet kā uz labu attieksmju veidošanu prasmēm.
Viens no likumiem skan tā, ka nevajag nest uz mājām savu nogurumu un izplatīt tuviniekiem. Ģimene ir laimīga ja tur ir sapratne par cita cilvēka jūtām – “pabūt cita cilvēka ādā”. Ir svarīgi ievērot savas runas intonāciju, runāt par savām mīlestības jūtām pret tuvu cilvēku, būt pateicīgam par tuvinieku rīcībām. Vairāk ievērot un atzīmēt labo, nevis slikto.
Pedagoģe atzīmēja mūsu dzīves noteikuma svarīgumu – sasniegšanas princips ir atdošanā. Ko mēs varam dot tuviniekam?
– Savu mīlestību;
– Pateicību;
– Uzmanību;
– Rūpes;
– Sirds siltumu utt.
Ir svarīgi mums visiem mācīties gūt gandarījumu.
Psiholoģe O. Karkina uzsāka sarunu paskaidrojot
– kādi faktori ietekmē harmonisko attiecību veidošanos ģimenē – paražas, tradīcijas, dzīves noteikumi.
Sarunas turpinājumā tika runāts par to, ka viena no ģimenes labākajām tradīcijām, kura apvieno visu ģimeni kopīgā vēlmē, ir dāvanu pašsagatavošana ģimenes locekļiem. Tika piedāvāti dažādi paraugi un veidi kā var tos sagatavot. Bija piedāvāti auduma dāvanu maisiņi, adīti un tamborēti.
Lai sapņotu par nākotni, vajag labi zināt savu tagadni. Tika runāts par cilvēka dzīves mērķiem, kuri tika planoti mēnesim, dienai, kā arī uz visu nākošo gadu. Psiholoģe piedāvāja projekcijas testu “Cik labi mēs pazīstam sevi”.
– Pēc psiholoģes prasībām vajadzēja uzzīmēt sevi stāvošu uz ceļa malas;
– Zīmējot konkretizēt savu ceļu, žogu, māju, sauli utt.
Pēc tā, kad zīmējumi bija pabeigti, psiholoģe paskaidroja konkrēti katru zīmējumu. Daži dalībnieki pieteicās uzzināt šo zīmējuma paskaidrojumu personiski vienatnē ar psiholoģi. Veidojot savu testu, dalībnieki izraisīja savu interesi, jo neviens īsti nezināja ka viņš attēlo savu plānu un laimi uz nākošo gadu. Tika ievērots, ka zīmēt un projecēt uz papīra savu dzīvi ir interesanti ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem.
Mūsu darbnīcu var redzēt fotogrāfijā pielikumā.
Vecāku vakara turpinājumā skolas sociālais pedagogs N. Hvostova piedāvāja vecākiem pastrādāt radošā “Salaveča darbnīcā” un sagatavot saviem bērniem egļu rotājumus no čiekuriem. Vecāki ar prieku piedalījās rotaļlietu gatavošanā.
Sapulces beigās vecāki izteicās par paveikto darbu, kas patika, kas nepatika, izteica savu viedokli un dalījās ar vēlmēm, ko viņi gribētu redzēt nākošajā “Vecāku kluba”nodarbībā.
Rakstu sagatavoja DLIAC metodiķe I. Valentanaviča.